Bu Yazımızda Neler Bulacaksınız ? Göster
Glütensiz ne yiyebilirim?, Glutensiz beslenme, buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir protein olan gluteni içeren gıdaların dışlanarak, tüketilmediği beslenme planıdır. Glutensiz beslenmenin amacı çölyak hastalığının yarattığı yan etkileri ve glüten tüketimine bağlı farklı sağlık sorunlarının kolayca yönetilebilmesini sağlar.
Glütensiz ne yiyebilirim?,
Glutensiz beslenme, buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir protein olan gluteni içeren gıdaların dışlanarak, tüketilmediği beslenme planıdır. Glutensiz beslenmenin amacı çölyak hastalığının yarattığı yan etkileri ve glüten tüketimine bağlı farklı sağlık sorunlarının kolayca yönetilebilmesini sağlar. Glütensiz beslenme ne demek?,
Meyveler, sebzeler, yumurta, işlenmemiş et, balık, kümes hayvanları, işlenmemiş fasulye, tohum, baklagiller ve kuru yemişler glütensiz beslenme için en iyi doğal seçeneklerdir. Bunların dışında karabuğday, mısır, mısır unu, kinoa, darı ve soya gibi besinler de glütensiz oldukları için tercih edilebilir. Glütensiz gıdalar nelerdir?,
Glutensiz beslenme, gluten içeren yiyeceklerin beslenme programında bulunmaması demektir. Gluten buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi besinlerde bulunan bir proteindir. Gluten özellikle hamurun kabarmasını, elastikiyetinin oluşmasını sağlayan bir maddedir ve vücuda girdiğinde mide de aynı şekilde yapışıklık yapabilir. Glütensiz diyet sağlıklı mı?,
Glutensiz beslenmek lif alımını azalttığı için bağırsak floranızın bozulmasına yol açabilir. Glutensiz diyette yararlı karbonhidrat tüketimi azaldığı için yağdan gelen enerji artmaktadır. Bu da zaman içerisinde kilo almaya, insülin direncine hatta metabolik sendroma bile yol açabilmektedir. Glütensiz ekmek hangisi?,
Hangi ekmekte gluten yok sorusunun en bilinen cevabı; karabuğday ekmeği, hindistancevizi unuyla yapılan ekmekler, nohut unu kullanılarak yapılan ekmek çeşitleri ya da ekşi mayalı ekmekler ve mısır unundan üretilen ekmeklerdir. Yoğurtta gluten var mı?,
Süt, yoğurt, ayran, kefir ve peynir gibi süt ürünleri glüten içermez. Glüten içermeyen diğer besinlere et, tavuk, hindi, balık, yumurta, kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, yağlar, yağlı tohumlar, pirinç, mısır gibi besinler örnek verilebilir. Pilavda gluten var mı?,
Beyaz pirinç, içeriğindeki faydalı bileşenler sebebiyle günlük beslenme için ideal özellikler taşıyor. Ayrıca yüksek nişasta oranı, enerji metabolizmasının normal fonksiyonuna da katkıda bulunuyor. Beyaz pirincin içinde gluten var mı diye sorarsınız, burada da cevap; herhangi bir bulaşa maruz kalmadıkça “Hayır.” Ekmek yerine glutensiz ne yenir?,
Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Çölyak Hastalığında Aile Hekimleri için Tanı, Tedavi ve İzlem Rehberi adlı rehbere göre çölyak hastaları ekmek yerine pirinç, pirinç unu, mısır, mısır unu, karabuğday, kinoa, amarant ve glutensiz un gibi alternatifler kullanılarak hazırlanan tahıl ürünlerini tüketebilir. Patateste gluten var mı?,
Doğal olarak glüten içermeyen gıdalar et, balık, pirinç, patates, mercimek, meyve ve sebzelerdir. Özel olarak üretilmiş glütensiz ekmek ile un, makarna, kraker ve bisküvi gibi glütensiz ikame gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz. Muzda gluten var mı?,
Muz doğal haliyle ve tek başına gluten içermediği için gluten hassasiyeti olan ve çölyak tanısı konan kişiler muzu güvenle tüketebiliyor. Birçok glutensiz tarif içerisinde de muz kullanılıyor. Glutensiz kahvaltıda ne yenir?,
Çölyak hastaları kahvaltıda ne yemeli sorusuna birkaç örnek vermek gerekirse; glütensiz ekmekler, mısır gevreği, pirinç gevreği, mısır unu ile yapılan pankekler, meyve ve sebzeler gibi doğal gıdalar tüketilebilir. Turşuda gluten var mı?,
Turşular genellikle salatalık , sirke ve baharatlarla yapılır. Amerika Birleşik Devletleri'nde satılan sadece birkaç turşu glüten içerikli ürünler içerir, ancak bu satın aldığınız (veya glütensiz hamburger ekmeğinizde görünen) herhangi bir turşunun glütensiz diyette güvenli olduğunu varsayabileceğiniz anlamına gelmez.